Nejčastější otázky a odpovědi

Jaký rozdíl je mezi aukcí a dražbou?
Aukce v podstatě nemá žádná pravidla a určuje je vyhlašovatel (dražebník), Dražba se řídí prováděcí vyhláškou a její pravidla jsou daná zákonem.

Co je dražební jistota?
Dražební jistota je lidově řečeno vyvolávací cena.

Co je minimální a maximální příhoz?
Toto jsou předvnastavená tlačítka pomocí kterých navyšujete základní cenu. Je to i částečná vaše ochrana aby jste nepřihodili omylem větší částu. Příhoz se nedá vzít zpět a je platný.

Musím se vždy znova zaregistrovat pokud se chci účastnit nové aukce nebo dražby?
Na protále portalaukci.cz vám stačí pouze jedna registrace. Do jednotlivých akcí či dražeb zasíláte pouze žádosti. Vaše údaje tak postupujete dražebníkovi a není potřeba je znova zadávat.

Co je konec bez navýšní?
Uvedený datum a hodina - konec bez navýšení je předpokládaný konec soutěžního kola pokud nedojde k příhozu ve stanoveném čase pro automatické prodloužení. Například u aukce je nastaveno automatické prodloužení takto: pokud někdo přihodí v podleních 2 minutách před koncem soutěžního kola, tak se aukce automaticky prodlouží o předem stanovenou dobu v tomto případě o 2 minuty. Stejný princip je i u dražeb, jen s tím rozdílem že časy stanovené na automatické prodloužení a navýšení se liší. U dražeb se kolo prodlužuje o 5 minut.

Mohu se účastnit více akcí najednou?
Ano, systém portalaukci.cz umožňuje účastnit se najednou více aukcí nebo dražeb. Přihazovat ale ve více síních najednou je ale poměrně náročné.

Musím sledovat celý průběh aukce?
Nemusíte. Do elektronické sńě se můžete přihlásit kdykoliv pokud máte oprávnění pro vstup.

Jak zjistím jestli jsem vyhrál v soutěži?
Po skončení soutěje je systémem automaticky odeslána datová zpráva. Po přihlášení do elektronické síně je viditelné vaše přidělené ID na základě tohoto ID snadno zjistíte v protokolu o průběhu jestli jste zvítězil nebo ne.

Pokud vyhraji musím neprodleně kontaktovat vyhlašovatele (prodávajícího)?
Ne, na základě protokolu o provedení aukce, dražby nebo výběrového řínění, vás bude dražebník automaticky kontaktovat s výzvou k uhrazení vysoutěžené částky a to na základě stanovené aukční nebo dražební vyhlášky.

Pokud je vyžadována kauce a já nevyhraji, je mi vrácena?
Ano pokud jste zaplatil/a kauci a nevyhrál/a jste v soutěži je kauce automaticny vrácena. Tento úkon provádí dražebník.

Platím jako účastník nějaké poplatky abych se mohl účastnit soutěže?
Ne neplatíte.Vaše účast v aukcích nebo dražbách je na portále portalaukci.cz zcela zdarma.

Jak odešlu žádost k účasti?
V detailu každé vyhlášené zakázky je tlačítko na odeslání žádosti (přihlášení) k účasti. Odeslání žádosti vyžaduje přihlášení a dokončenou ragistraci jako účastník.

Mohu se účastnit aukcí, dražeb pokaždé s jinými osobními údaji pod jednou registrací?
Ne toto není možné. Aby jste se mohl/a účastnit aukcí nebo dražeb pokaždé s jinými osobními údaji musíte vždy provést novou registraci.

Co se stane s mími osobními údaji po skončení aukce?
Vaše osobní údaje jsou nedílonou součástí účasti v elektronické akci, dražbě nebo výběrového řízení. Podléhají tak zásadám zpracování osobních údajů.

Pokud budu chtít prodáva a nakupovat, musím mít dvě registrace?
Ne pod jenou registrací můžete prodávat i nakupovat.


V případě dotazů nás kontaktujte na adrese info@portalaukci.cz